Yurt dışı Gezileri

Türk Alman Merkezi Okulları

Berlin Eğitim-Öğretim Gezisi 2023

Türk Alman Merkezi okullarının eğitim-öğretim programında Almanca-İngilizceyi içselleştirmek için yurtdışı eğitim-öğretim gezileri çok önemli bir yer kaplamaktadır. Yurtdışı eğitim öğretim gezilerinin amacı öğrenilen dilin kültürünü, insanların yaşamını, gelenek göreneklerini tanıyarak konuşma pratiğini geliştirmektir. Türk Alman Merkezi okulları 16.06.2023 ile 31.08.2023 tarihleri arasında velilerimizin görüşleri doğrultusunda belirlenecek 7 günlük bir zaman diliminde Berlin’e gezi düzenleyecektir.

Planlanan gezide Berlin’in tarihi, turistik yerleri yanında Türkiye’den Berlin’e götürülen içinde Zeus sunağının da bulunduğu Pergamon Müzesi, Berlin Parlamento Binası (Rotes Rathaus), Türklerin yoğun yaşadığı Kreuzberg semti, tarihi sarayların ziyareti ve kanallarda tekne gezisi gerçekleştirilecektir.

Berlin Eyalet Yönetimi Eğitim yöneticilerine kurum ziyaretleri planlanmıştır. DTZ eğitim kurumları ve bölgede bulunan birer anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseye gözlem ziyareti yapılacaktır. Detaylı ziyaret programı velilerimize e-posta olarak gönderilecektir. Berlin gezimiz Türk Alman Merkezi Okulları Berlin Yaz Kampları Eğitim Koordinatörü Sayın Ali Tuzcu Bey`in denetiminde Berlin’deki eğitim kurumları personelimizin desteğiyle yürütülecektir. Velilerimize bilgi verilmiş olup, katılacaklar pasaport alma işlemlerini başlatmışlardır. Alman Elçiliği vize konusunda bize yardımcı olacağını teyit etmiştir. Yeşil pasaportlar için vize gerekmemektedir.

Planlanan gezi programı Türk Alman Merkezi Okullarının organizasyonunda gerçekleşeceğinden velilerimize maliyet rakamları şeffaf olarak belirtilecektir. Hiçbir kurum veya kuruluşa komisyon vb. isimlerle ek bir ücret ödenmeyecektir. Mart 2023 sonuna kadar tüm çalışmalarımız bitmiş olacak ve gezi programımız ile katılımcılar kesinleşecektir. Aşağıda Berlin Eğitim Koordinatörümüz Ali Tuzcu Bey hakkında kısa bir özgeçmiş vardır.

2023-2024 Eğitim öğretim yılı için okulumuza kayıt yaptıran velilerimiz ve öğrencilerimiz de gezimize katılabilirler.

Ali Yaşar Tuzcu, lisans eğitimini ilk olarak İstanbul Üniversitesi’nde Amerikan Çalışmaları ve Tiyatro Çalışmaları bölümünde tamamladı. DAAD-TEV ortak bursuyla Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi’nde Amerikan Çalışmaları alanında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisansını başarıyla tamamladıktan sonra Berlin’e taşındı. Akademik çalışmalara ve farklı kültürlere olan merakıyla, dtz bildung und qualifizierung GmbH’de Erasmus+ proje yöneticisi olarak çalışmaya başladı. Bu süre zarfında çeşitli eğitim kurumları ve derneklere fon başvurularında destek sağladı. Proje bütçeleri onaylandıktan sonra, ilgili ortaklarla iş birliğini başarılı bir şekilde hayata geçirdi. Ali Yaşar Tuzcu şu anda Berlin Freie Üniversitesi’nde Amerikan Kültürel Çalışmaları alanında doktora tezini yazmaktadır. tam International’da çeşitli ülkelere ve şehirlere yaz okullarının başarılı bir şekilde düzenlenmesinden sorumludur. Aynı zamanda öğrencilerin yaz okullarında en iyi yurt dışı deneyimini yaşamalarını sağlamak için süreci yakından takip edip denetleyecektir.