Aile Çocuk Merkezi

Çocuğun hayatındaki en büyük etkenlerden birisi ailesidir. TAM eğitim de aileyi güçlendirmeyi amaçlayan eğitimdir. Merkezimizin amacı, çocukların ve ailelerinin, erken çocukluk gelişimi, çocuk psikolojisi ve ailenin psikososyal işlevselliği alanlarında kanıta dayalı uygulamalarla izlenmesi, desteklenmesi ve aile katılımının geliştirilmesidir.

  • Çocukların büyümesinde doğru tutum sergileyebilmek adına destek almak önemlidir.
  • Doğru ana-babalık tutumları konusunda bilgi almak ve nasıl hayata geçirebileceğinizi öğrenmek de önemlidir.

TAM Okulları Aile Çocuk Merkezi Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tarık Tuncay’ın danışmanlığında, uzman klinik psikolog tarafından haftanın 5 günü faaliyettedir (Cumartesi günü faaldir).

AÇM, bilgilendirme, danışmanlık, önleyici müdahale ve güçlendirme çatıları altında çocukla beraber ailenin işlevselliğini arttırmak amacı ile çalışmaktadır.

Her çocuk biriciktir ve dolayısıyla her aile de biriciktir. Her çocuğun ihtiyaçları birbirinden farklı olduğu gibi, her ailenin de ihtiyaçları birbirinden farklılaşır. Bu sebeple her aile ile bireysel çalışmak büyük önem taşır. Bu alanda yaptığımız çalışmalar:

  1. Bireysel Danışmanlık
  2. Aile Görüşmeleri
  3. Seminerler

Uygulama stratejimiz, büyüme ve gelişmenin çocuk gelişimine uygun olarak yapılandırıldığı okul sisteminin, aile sistemi ile birlikte güçlendirmesine katkı vermektir. Aile Çocuk Merkezi’nin, psikoeğitim, danışmanlık ve güçlendirmeyle özetlenebilecek üç temel işlevi bulunur.