Türk Alman Merkezi Okulları

Misyon

Özel tam Okulları, tam çocuklarını kendi yaşam süreçlerini planlayan, gerçekleştiren ve değerlendiren, ana dilinde başarılı yabancı dilde etkin, iletişim becerileri yüksek, doğa dostu ve farkındalığı gelişmiş, problemlere karşı akıl yürütebilen, karşılaştığı risklerle başa çıkabilen, çağın gereksinimlerine uyum sağlayıp, dünya vatandaşı olabilen ve en önemlisi mutlu bir kişiliğe sahip başarılı bireyler yetiştiren bir eğitim hizmet kuruluşudur.

 

Vizyon

Özel tam Okulları ülkemiz ve tüm dünya için bir çocuğa dokunarak domino etkisi yaratmayı hedefleyen, çocukların bugününü kaçırmadan geleceğe hazırlanmasında pusula olmayı ve her çocuğun kendi potansiyelini öne çıkarmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir eğitim vizyonuna sahiptir.

Kurucunun Mesajı

Mustafa Akçay

Mustafa Akçay

    Adettenmiş. Kurucu mesaj verirmiş. Ama sorun şu: bizim bir kurucumuz yok ki! Kurucumuz çok. Bizim kurucumuz Berlin ekibi, bizim kurucumuz Ankara ekibi, en başta da bizim kurucumuz, “ülkemizin en cesur velileri” diye adlandırdığımız ilk seneki 30’a yakın velimiz. Ortada sadece söz varken, bize en değerli varlıklarını, çocuklarını emanet eden bu cesur insanlar. Bu kadar çok kurucunun olduğu yerde mesaj vermek kolay değil. Deneyelim.

    Bizim mesajımız da “davamız” da şu: Biz eğitim alanında, ülkemize-insanlarımıza-insanlığa hizmet etmek istiyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarındaki, bir “davası” olan, fedakâr-cefakâr eğitimcilerin yolundan gitmek istiyoruz. Tarihsel-kültürel dokumuz temelinde, çağımızdaki tüm gelişmelerden faydalanıp, yani bilimden, donanımlı, ahlaklı, adaletli, özverili, kendine güvenen ve dünyada evindeymiş gibi davranıp başarıya ulaşabilecek bireyler yetiştirmek istiyoruz.

    Biz dünyanın en iyi ilk yüz okulu arasında bulunmak istiyoruz. Bundan çok çok uzağız, yolumuz çok uzun, biliyoruz ama, bizim davamız bu, zincir okul kurmak değil.

    Bir büyük amacımız daha var, şu an istediğimiz gibi gerçekleştiremediğimiz bir büyük amaç: Biz sadece gelir ve eğitim seviyesi yüksek-çok yüksek bir kesime hizmet etmek istemiyoruz. Gecekondularda bizim, köylerde bizim, zayıf-mazlumlarda bizim. Öğrenci kontenjanımızın önemli bir miktarını da bu kesime hizmet etmek için ayıracağız.

İddia büyük, görev çok zor. Ama biz zor işleri severiz.

        Mustafa AKÇAY